Сайт знаходиться на стадії активного заповнення контентом
Категорії статей
Категорії
Підписка на розсилку
Довіряйте професіоналам!

АНАЛІЗАТОРИ КРОВІ БІОХІМІЧНІ І ГЕМАТОЛОГІЧНІ

0 Від: Foramed Кількість переглядів: 10392
АНАЛІЗАТОРИ КРОВІ БІОХІМІЧНІ І ГЕМАТОЛОГІЧНІ


Сучасна медицина розвивається дуже стрімкими темпами. Наука не стоїть на місці, і кожен день нам пропонується щось нове. Але основою основ і раніше є правильна діагностика. А вона, як правило, проводиться за результатами медичного та лабораторного обстеження. І в цьому дуже сильно допомагає професійна медична техніка. Саме від її якості і точності настройки залежить правильність діагностування та вибору оптимального методу лікування, а також тривалість реабілітаційного періоду. Тому медичне і лабораторне обладнання неодмінно має відповідати основним критеріям якості, безпеки, точності, надійності і функціональності. Абсолютно незамінний в сучасних лабораторних дослідженнях такий медичний прилад, як біохімічний аналізатор. У ньому для отримання точного аналізу крові комплексно застосовуються комп'ютерні, оптичні та механічні технології. Цей лабораторний інструмент вкрай важливо, оскільки з його допомогою виконується сама широко поширена клінічними дослідження біохімічного складу крові, а також виявляється найбільш важливі значення параметрів крові.
Дуже часто в медичній практиці для проведення всебічного обстеження хворих доводиться звертатися до встановлення загальної картини крові. Для цього існує зовсім незамінний спеціальний прилад гематологічний аналізатор. Велика кількість самих різних виробників випускають аналізатори, призначені для підрахунку елементів крові. Вони все відрізняються різним набором опцій, але принцип роботи у всіх однаковий. У той момент, коли кров проходить через спеціальну комірку, створюються певні умови, при яких клітини розташовуються строго один за одним. Коли формені елементи крові потрапляють під вплив променя лазера, зчитується необхідна інформація. Потім оцінюється характеристика кров'яних клітин за такими параметрами як ємність електричний опір і светорассеивание. А оскільки кожна кров'яна клітина - не важливо еритроцит це, тромбоцит або ж лейкоцит, має тільки одній їй властиві параметри, то за допомогою зміни опірності, визначається розмір клітин, а також їх кількість. Вимірюючи ємність клітини, можна отримати картину її будови, а також дані про розмір ядра. Светорассеяніє дозволяє оцінити гранулярность і поверхневу структуру клітини, а також зрозуміти ставлення клітини до різних видів лейкоцитів.
Гематологічні аналізатори бувають двох видів - автоматичний і напівавтоматичний. Обидва вони виконують абсолютно ідентичні функції. Різниця лише в тому, що для роботи напівавтоматичного аналізатора необхідна присутність оператора. Автоматичний гематологічний аналізатор являє собою повністю автоматизований прилад, в якому весь аналітичний процес виконується автоматично. Сучасний автоматичні аналізатори здатні обробляти десятки зразків (від 60 до 120) в годині, з відповідною специфікацією точності і відтворюваність, а також зберігати результати тестів у вбудованій пам'яті та, при необхідності, роздруковувати їх на вбудованому термопринтер або зовнішній принтер. Гематологічні аналізатори класифікуються за номенклатурою визначаються показників клітин крові.
Принципи роботи гематологічних аналізаторів.
Будь-який сучасний гематологічний аналізатор, це комплекс механічний, гідравлічний, пневматичний та вимірювальні системи. Гідравлічна і пневматична системи відповідають за паркан реагентів з ємностей, доставку зразка і реагентів всередині аналізатора а так же висновок відходів за межі аналізатора. Механічна система відповідає за переміщення пробозаборника або автоподатчик в залежності від моделі, а так само за управління зсувним клапана і різного родом мішалки.
Гематологічні аналізатори клас 3-диф. Гематологічні аналізатори класу 3-диф, в залежності від моделі, що випускається, дозволяють визначати від 16 до 22 показників клітин крові. Аналізатори цього клас, крім тих параметри, які визначають вісім-параметровий аналізатори визначають три субпопуляції лейкоцитів: концентрації лімфоцитів (Lm), гранулоцити (Гр) і, так звані середніх лейкоцити (середина), а також їх процентний вміст Lm%, Gr% і середини%. Звідси і назва класу 3-диф. Крім цього гематологічні аналізатори цього класу визначають коефіцієнт варіації обсягу еритроцитів (RDW) і ряд показників, що характеризують тромбоцити: середній обсяг тромбоцитів (MPV), частку обсягу тромбоцитів (Тк) (аналог гематокриту), коефіцієнт варіації обсягу тромбоцитів (PDW). Важлива діагностична інформація, яку дозволяє отримати гематологічні аналізатори цього класу, є функції розподілу за обсягом еритроцити, лейкоцити і тромбоцити - гістограми.
Гематологічні аналізатори клас 5-диф. Основна відмінність гематологічні аналізаторів 5-диф від аналізаторів 3-диф є їх Здатність визначати ВСЕ 5 субпопуляцій лейкоцитів: лімфоцитів (LYM), моноцити (ПНО), нейтрофіли (Neu), базофіли (БАС) і еозинофіли (ЕОС), а також їх процентний зміст LYM%, пН%, Neu%, Bas% і Eos%. Імпедансний метод підрахунку, відомий також як лічильник Коултера, застосовуваний в аналізаторах 3-диф, не в змозі розрізнити нейтрофіли, базофіли і еозинофіли, з цього в аналізаторах 5-диф застосовується інший метод диференціювання клітин. Він заснований на принципі дифракції лазерного випромінювання на клітини лейкоцитів і подальший аналіз розсіяного випромінювання. «Середні» лейкоцити не відрізняються за розміром настільки що б розрізняти їх імпедансним методом, але мають різну внутрішню структуру і по різному взаємодіють з барвниками. А метод детектування дифракційної картини виявляється чутливим до внутрішньої структурі клітин. Таким чином еритроцити і тромбоцити підраховується лічильник Коултера, а лейкоцити окремого лазерний блок.
Реагенти для гематологічних аналізаторів.
Основні становить комплекти реагенти для гематологічних аналізаторів є: ізотонічний розчинник (ділюент), лізуючий розчин (гемолітико), промивання та розчин і очищающий розчин. Залежно від конкретної конструкції аналізатора в базовий комплект може входити лише частина зазначених реагентів.
Ізотонічний розчинник.
Ізотонічний розчинник - це буферний розчин з фіксованими параметрами рН, електропровідності і осмолярності. Слово ізотонічний вказує тільки на одне і не найважливіше властивість реагенту - підтримання необхідного осмотичного тиску з метою забезпечення сталості обсягу клітин крові.
Лізуючий розчин.
Інша найважливіший реагент є лізуючого розчин (гемолітико), який при додаванні в розведенні крові призводить до лізису еритроцитів і в тому ж час зберігає лейкоцити. Необхідно, щоб гемоліз еритроцитів був якісний, оскільки в гемолізаті підраховуються лейкоцити, яких спочатку приблизно в 1000 разів менше, ніж еритроцитів. Для забезпечення цих властивостей лізуючий розчину, як правило, містить складну композицію іонного поверхнево-активні сполуки.
Промивають розчини.

Промивають розчини безпосередньо не беруть участь в процесі вимірювання, однак їх властивості істотно впливають на стабільність аналітичних характеристик аналізаторів. Характерна особливість гематологічні аналізатори, що використовує принцип Культера, є наявність рахункових апертур малого діаметр. А, як відомо, кров містить в собі ряд речовин, які мають тенденцію осідати на апертурі і внутрішньої поверхні гідравлічної системи. Це поступово призводить до засмічення і помилкових результатів. У деяких випадках прилад просто зупиняється і потребує капітальної чищення. Тобто якість промивних розчинів впливає на довготривалу стабільність роботи приладу.


Коментарі

Написати коментар